
IEVIEST NODOKĻU ATVIEGLOJUMUS ASINSDONORIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā
Saskaņā ar Darba likumu donoram pēc asins ziedošanas nākamajā dienā pienākas apmaksāta atpūtas diena un pēc vienošanās ar darba devēju to var piešķirt citā laikā (iespējams, arī - pievienot ikgadējam atvaļinājumam), bet, šo atpūtas dienu var izmantot gada laikā no asins ziedošanas dienas. Darba devējs apmaksā līdz 5 šādām dienām kalendārajā gadā, ja puses nav vienojušās vai, piemēram, darba koplīgumā noteikušas lielāku apmaksāto atpūtas dienu skaitu (VADC.LV). Tikmēr donoriem, kas asinis ziedo pašaizliedzīgu mērķu vadīti, tas ir lielisks veids, kā, iespējams, iekrāt papildu atvaļinājumu, tomēr bieži šis nespēj iekustināt cilvēkus, kas vēl vilcinās ar lēmuma par asins ziedošanu pieņemšanu.
Pievienot citus kompensācijas mehānismus, kas dotu iespēju donoram pienākošos apmaksāto brīvdienu tā vietā pārvērst IIN atvieglojumos vai kādā citā priekšrocībā. Ieviest nepieciešamās izmaiņas Darba likumā un citos saistītajos likumos, lai šie mehānismi darbotos un spētu darboties.
Valstī jau ilgstoši novērojams ziedotās asins un donoru aktivitātes trūkums. Šajā iniciatīvā aprakstītā pieeja veicinātu donoru iesaistes uzlabošanos un palielinātu valstī nepieciešamā asins daudzuma nodrošināšanu, vienlaicīgi kļūstot par pievilcīgāku iespēju potenciālajiem donoriem. Personiskā labuma gūšana nav asins ziedošanas mērķis, tomēr laikā, kad ir novērojams donoru trūkums, iespējams, jāizskata iespējas asins ziedošanu popularizēt. Cilvēki, kas asinis ziedo pašaizliedzīgu motīvu vadīti to turpinās darīt, taču valstī netrūkst veselu cilvēku, kas to nedara tikai tādēļ, ka nekad nav iesākuši. Šīs iniciatīvas mērķis nav palielināt kompensāciju un materiālo ieguvumu donoram, bet gan radīt iespēju to izteikt citā formā. Iespējams, šobrīd pastāvošā kārtība kādam nav lietderīga (piemēram, nav nodarbināts vai ir pašnodarbināts). Tāpat šīs izmaiņas varētu uzlabot vispārīgo sabiedrības veselības stāvokli, jo asins ziedošana nav savienojama ar alkohola lietošanu vai smēķēšanu, kā arī tiešā veidā veicina jaunas asins radīšanu organismā. Kad asins piedāvājums pārsniegs pieprasījumu, iespējams arī pacelt prasības donoriem, tādējādi vēl vairāk uzlabojot sabiedrības veselību.